KRS 0000156906Od 26.11.2006 stronę odwiedziło 684135 osób. Dzisiaj jesteś 26 gościem;
Rok 2008 rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego
Data: 2008-02-03, 13:11
Z inicjatywy władz samorządowych miasta Kętrzyna rok 2008 został ogłoszony "Rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego" - patrona miasta. Uroczystość rozpoczęcia obchodów "Roku Wojciecha Kętrzyńskiego" odbyła się w dniu 15 stycznia 2008 roku złożeniem kwiatów pod pomnikiem Patrona Miasta. Następnie w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie odbyło się sympozjum poświęcone bohaterowi obchodów rocznicowych (170 rocznica urodzin i 90 rocznica śmierci). W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele naszego Towarzystwa.
Prezent na urodziny miasta
Data: 2007-12-12, 21:43
W dniu 16 listopada 2007 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce promocja albumu "Rastenburg - Kętrzyn. Takie było nasze miasto". Autorami tej pozycji albumowej, zawierającej bogaty zestaw ciekawych widokówek i kartek pocztowych, są dwaj członkowie Towarzystwa: Tadeusz Korowaj i Ernst Tyton. Pozycja ta została przygotowana i wydana specjalnie w roku jubileuszu 650-lecia naszego Miasta. Wsztstkich miłośników starej fotografii i widokówek oraz historii Kętrzyna zachęcamy do letury.
Obchody Święta Niepodległości i 650 rocznicy nadania praw miejskich dla Kętrzyna
Data: 2007-11-17, 18:04
Tradycyjnie w dniu 11 listopada odbyły się uroczystości zapalenia zniczy i złożenia kwiatów pod obeliskiem poświęconym pamięci pomordowanych i zamęczonych w obozach jenieckich i przejściowych na terenie miasta i powiatu kętrzyńskiego, w latach 1939-1945. W uroczystości udział wzięła delegacja naszego Towarzystwa oddają hołd bohaterom tamtych czasów.
"Zofia Licharewa - dialog wielokulturowy"
Data: 2007-11-17, 17:56
Pod takim hasłem zorganizowane zostało sympozjum popularno-naukowe przez Towarzystwo, w dniu 9 listopada 2007 roku. Celem sympozjum było pogłębienie dyskusji nad dziedzictwem kulturowym Ziemi Kętrzyńskiej i ukazanie roli Zofii Licharewej w kształtowaniu dialogu wielokulturowego i kształtowaniu tożsamości regionalnej mieszkańców naszego regionu. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele instytucji naukowych, ośrodków badawczych oraz organizacji pozarządowych, w osobach: prof. dr hab. Stanisław Achremczyk; dr Małgorzata Gałęziowska; dr Jerzy Prochwicz; dr Roman Sławiński; mgr Iwona Liżewska; mgr Izabela Mellin-Wyczółkowska; mgr Damian Chmielewski; mgr Tadeusz Korowaj. Sympozjum obradowało w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, w instytucji której założycielką i pierwszą kierowniczką była Zofia Licharewa.
Indie z bliska
Data: 2007-11-04, 11:34
Cłonkowie Towarzystwa mieli możliwość przeżycia podróży do Indii za pośrednictwem ks. Kazimierza Żuchowskiego - członka Zarządu Towarzystwa. Ksiądz Kazimierz przebywał w czerwcu 2007r w Indiach przez 2 tygodnie w jednej rodzinie. Miał okazję zapoznać się z codziennym życiem rodzinnym chrześcijan, ich zwyczajami i obrzędowością. W czsasie swojego pobytu zgromadził ciekawy materiał fotograficzny oraz wiele eksponatów, w tym interesujące elementy ubiorów zarówno męskich jak i damskich. W dniu 26 października ks. Kazimierz zaprosił nas do siebie i podzielił się z nami tymi wszystkimi wrażeniami jakich doznał w odległym dla nas świecie, czasem nawet trochę egzotycznym. Swoje opowiadania ubarwił prezenacją zdjęć o raz demonstracją ciekawych form ubioru męskiego, stosowanego na codzień oraz od śięta.
Kampanologia - co to takiego?
Data: 2007-11-04, 11:12
Z inicjatywy Pana Krzysztofa Wołoszczaka - członka naszego Towarzystwa, w połączeniu z gościnnością Państwa Gabrieli i Aleksandra Puszko, w dniu 14 października 2007r. w Owczarni odbyło się ciekawe spotkanie. Gościem tego spotkania był profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Krzysztof Maciej Kowalski. Pan profesor - kampanolog, jest autorem książek: "Inskrypcje na dzwonach gotyckich w Prusach", "Tuba Dei.Studia kampanologiczne". Zatem, jak już po tytułach tych pozycji można się zorientować, że kampanologia to nauka o dzwonach, od momentu ich narodzin do śmierci. Spotkanie miało bardzo ciekawy charakter, między innymi dzięki ciekawej osobowości i bardzo bogatej wiedzy samego bohatera spotkania. Dla wielu uczestniów spotkania był to pierwszy kontakt z tą dziedziną nauki, czego sami nie ukrywali. Jak się okazuje to nasz teren ma też ciekawe perełki. W Kosakowie mamy dzwon z 1518 roku - średniowieczny dzwon, z którym związane są ciekawe legendy a jakie to pozostawiamy w tajemnicy. Sądzimy, że ciekawscy i wytrwali poszukiwacze dotrą do nich.
Para buch - maszyna w ruch
Data: 2007-07-24, 14:23
Pod takim hasłem Towarzystwo realizowało projekt w ramach realizacji zadań publicznych finansowanych przez Gminę Miejską Kętrzyn. W ramach projektu wydany został folder przedstawiający historię i perspektywy linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo. W dniu 1 lipca 2007 r. przypadała 100 rocznica uruchomienia tej linii kolejowej. W tym dniu odbył się uroczysty, inaugurujący ponowne przywrócenie tego połączenia, przejazd pociągu na trasie Węgorzewo - Kętrzyn. Udział Towarzystwa nie ograniczył się tylko do wydania na tę okolicznoś foldera. Wielu członków Towarzystwa przepracowało kilkanaście godzin przy oczyszczaniu torów kolejowych z krzewów oraz malowaniu kamieni hektometrowych, na odcinku Kętrzyn - Parcz.
Wizyta dawnych mieszkańców Kętrzyna na cmentarzu wojennym
Data: 2007-07-24, 14:12
W dniu 8 czerwca 2007 r., przebywająca z Wesel w Kętrzynie grupa dawnych mieszkańców naszego miasta i okolic, odwiedziła dawny cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Po cmentarzu gości oprowadził prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej. Miejsce to wywarło wielkie wrażenie na zwiedzających, wyrażali słowa zachwytu i wielkiego podziwu dla prac, jakie zostały w tym miejscu poczynione. Wśród zwiedzających były osoby pamiętające to miejsce jako wielkie miejskie śmietnisko. Po zwiedzeniu cmentarza doszło do spotkania przedstawicieli Towarzystwa z Hubertusem Hilgendorffem w biurze Towarzystwa. Podczas spotkania przedstawione zostały gościowi plany i zamierzenia naszego Towarzystwa na najbliższą przyszłośc. Pan Hilgendorff był zainteresowany cmentarzem wojennym w Górkach, koło Mołtajn. Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy Panu Hilgendorffowi i mieszkańcom Wesel za wsparcie finansowe naszych działań związanych z rewitalizacją cmentarza wojennego
Czy możemy jeździć na oleju roślinnym?
Data: 2007-05-03, 09:48
Do stosowania takiego paliwa zachęcani byli rolnicy ze wsi Parys na spotkaniu zorganizowanym przez Marcina Przekorzyńskiego w Pracowni Wiejskiej, działającej pod patronatem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej. Teoretyczne wywody i argumenty przytaczane przez prelegenta nie do końca przekonywały uczestników spotkania do tego rodzaju paliwa. Wszelkie wątpliwości i obawy zostały jednak rozwiane w części praktycznej spotkania kiedy można było się naocznie przekonać o zaletach jazdy na oleju roślinnym.
Para buch - maszyna w ruch
Data: 2007-05-03, 09:36
W tym roku (2007) przypada 100 rocznica uruchomienia linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo. Dokładnie 1 lipca 1907 r. przejechał tą trasą pierwszy pociąg. Z inicjatywy Stowarzyszenia Hobbystów Kolejowych podjęte zostały działania zmierzające do uruchomienia tego odcinka kolei dla turystów. Do prac przygotowujących torowisko do przejazdu pociągu parowego włączyli się członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej.Jeśli wszystkie plany zostaną bez przeszkód zrealizowane to jest duża szansa, że mieszkańcy naszego Miasta będą świadkami inauguracyjnego przejazdu pociągu retro w dniu 1 lipca 2007 r.

Poprzednia | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 | Następna