KRS 0000156906Od 26.11.2006 stronę odwiedziło 688612 osób. Dzisiaj jesteś 5 gościem;
Zmiana opiekunów
Data: 2015-11-17, 10:21
Szósty już raz w dniu 13 października 2015r doszło do przekazania opieki nad cmentarzem z okresu I wojny światowej w Górkach. To już jest zwyczaj a nawet tradycja kiedy to jesienią każdego roku cmentarz wojenny, położony z dala od osiedli, ożywa na jeden dzień i staje się miejscem z którego roznoszą się głosy modlitwy ekumenicznej kapłanów katolickich, ewangelickich i prawosławnych oraz głosy młodzieży Zespołu Szkół w Mołtajnach. Jest to ten moment kiedy następuje przekazanie cmentarza przez młodzież gimnazjalną pod roczną opiekę uczniom ostatniej klasy Szkoły Podstawowej. Zawsze przebiega to w uroczystej i podniosłej atmosferze, której towarzyszy głębokie przeżycie, szczególnie dla uczestniczącej młodzieży. Wypowiadane są wówczas przez młodzież wielkie i ważne słowa: „Zgodnie z tradycją przekazujemy klasie szóstej AKT NADANIA ADOPCJI CMENTARZA WOJENNEGO Z OKRESU I WOJNY ŚWIATOWEJ W GÓRKACH. tym samym powierzamy Wam opiekę nad cmentarzem, który został przekazany przez władze samorządowe Gminy i członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej Zespołowi Szkół w Mołtajnach dnia 29 września 2010 roku. wierzymy, że dołożycie wszelkich starań, by: upowszechniać wiedzę na temat trudnej przeszłości tej ziemi; uczyć histarii i tolerancji upominać wszystkich, którzy „depczą przeszłości ołtarze”. My, uczniowie klasy szóstej Zespołu Szkół w Mołtajnach, zapewniamy władze samorządowe Gminy, Dyrekcję Szkoły, członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej i wszystkich mieszkańców tej ziemi, że przyjmując w adopcję cmentarz wojenny, dołożymy wszelkich starań, by upowszechnić wiedzę na temat historii tej ziemi, uczyć tolerancji i upominać wszystkich, którzy „depczą przeszłości ołtarze”. Dzięki staraniom ks. Jacka Gondera, proboszcza Parafii rzymsko-katolickiej p.w. Św. Anny w Mołtajnach, tablica umieszczona w centralnym miejscu cmentarza zyskała nowe oblicze i została poświęcona.
Autorski wieczór literacki
Data: 2015-11-10, 14:54
W dniu 20 października 2015r. w Wopławkach w świetlicy „Kuźnia” odbyło się spotkanie z autorem książki „Istnienie jest uśmiechem z nieba. Tam gdzie Wopławki i tam gdzie Kętrzyn”, Mieczysławem Ostrowskim. Autor swoje dzieciństwo i młodość spędził w Wopławkach i Kętrzynie a książka, którą miał przyjemność zaprezentować w swojej rodzinnej miejscowości, gdyż obecnie mieszka w Zielonej Górze, jest zapisem z pamięci o bliskich i spotkanych ludziach, o rodzinnym domu i losach rodziny, o dorastaniu i szkolnej edukacji, o niespiesznym zlepianiu własnej tożsamości, o polsko-niemieckim zgodnym współistnieniu w lokalnej społeczności. Książka, w wydaniu której partycypowało nasze Towarzystwo przekazując 1000zł ze środków pochodzących z 1% podatku od osób fizycznych, składa się z dwóch części. Pierwsza, „Tam gdzie dawniej na obłokach nad dachami czerwonymi”’ zawiera zbiór wierszy z cyklu „Kętrzyńskie impresje”. Dopełniają ja trzy wiersze z serii „Tyle światła i kolorów”. W drugiej „Dwa moje ocalałe światy. Wspomnienia”, to proza wspomnieniowa. Pan Mieczysław był bardzo szczęśliwy, że spotkanie poświęcone jego książce miało miejsce w jego rodzinnym miejscu i w gronie bliskich mu osób. Dla mieszkańców z kolei ten wieczór literacki był interesującym i ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym Wopławek.
W klimacie jesieni
Data: 2015-10-14, 13:32
W sobotę 10 października 2015 r. – mimo chłodnej i wietrznej pogody – najwytrwalsi członkowie i sympatycy Towarzystwa udali się na objazdową wycieczkę do Nakomiad, Godzikowa i Wajsznor. Przy wjeździe na teren zespołu pałacowego w Nakomiadach powitał nas jego właściciel z żoną, czyli Piotr i Joanna. Zwiedziliśmy ogród, park i manufakturę. Potem pojechaliśmy do pobliskiego Godzikowa, gdzie obejrzeliśmy rodowy cmentarz rodziny Redecker właścicieli dóbr w latach 1789-1945. Ostatni etap wycieczki to Wajsznory, gdzie obejrzeliśmy manufakturę ceramiczną Bogumiła Kowszuka, który opowiedział o ponad 25-letniej historii firmy oraz zapoznał zwiedzających z całym procesem produkcji różnych wyrobów. Na zakończenie właściciel firmy i gospodarz posesji zaprosił nas na ognisko.
Jesienna wyprawa
Data: 2015-10-11, 15:45
W sobotę 26 września 2015 r., przy pięknej słonecznej pogodzie, grupa członków oraz sympatyków naszego Towarzystwa wybrała się na wycieczkę krajoznawczą do Barcian, Jegławek i Skandawy. Pierwszym punktem wycieczki był gotycki kościół w Barcianach gdzie czekał na nas ks. proboszcz Juliusz Czapiewski, który oprowadził nas po świątyni i wprowadził na chór i poddasze. Poznaliśmy historię tego kościoła nie tylko z opowiadań ale i z bezpośredniej obserwacji unikatowych zabytków jak płyty nagrobne, czy organy Caspariniego, które zachowały sie prawie w całości w oryginale. Stamtąd pojechaliśmy do Jegławek, rodzinnej miejscowości Arno Surminskiego, znanego pisarza niemieckiego (obecnie mieszka w Hamburgu), autora powieści przetłumaczonych na język polski, w których opisuje swoją rodzinną wieś. Obejrzeliśmy odnawiany pałac, zbudowany w połowie XIX w. przez członków rodziny Siegfried, którzy gospodarowali na tym terenie do 1945r. Nowi właściciele pochodzący z centralnej Polski kupili zniszczony pałac i rozpoczęli kompleksową rewitalizację obiektu. Nieopodal pałacu, przy stojącym kamieniu (odnowionym w ubiegłym roku staraniem władz gm. Srokowo) upamiętniającym 21 mieszkańców wsi poległych na frontach I wojny światowej, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Potem udaliśmy sie do Skandławek, gdzie zwiedziliśmy 2 cmentarze wojenne, cmentarz rodziny Siegfried odnowiony w 2007r. oraz cmentarz wiejski. A na zakończenie, po zwiedzeniu dworu, w przylegającym parku uczestnicy, którzy wytrzymali do końca trudy wycieczki, zorganizowali ognisko z pieczonymi kiełbaskami.
Bitwa pod Wopławkami
Data: 2015-06-18, 06:58
W dniu 25 kwietnia 2015 roku po raz piąty spotkało się rycerstwo zakonne z litewskimi wojami na polach pod Wopławkami żeby stoczyć krwawy bój. Inscenizacja historycznych wydarzeń z 1311 roku, jak zwykle ściągnęła dużą grupę rekonstruktorów z regionu jak i z odległych zakątków naszego kraju. Aktywnie uczestniczyła młodzież szkół z terenu Powiatu kętrzyńskiego. Licznie przybyli widzowie, dla których wyjątkowo w tym roku, zresztą dla organizatorów również, pogoda była bardzo sprzyjająca. Inscenizację rozegraną w Karolewie i pod Górą Kapliczną w Wopławkach poprzedził III „Turniej rycerski o Muszlę Św. Jakuba”, który w tym roku rozegrany został w Kętrzynie, na terenie Stada Ogierów.
Odnawiamy trasę rowerowego szlaku herbowego
Data: 2015-05-23, 09:48
Rowerowy Szlak Herbowy wytyczony i oznakowany ponad 5 lat temu przez nasze Towarzystwo wymaga bieżących napraw i konserwacji. W bieżącym roku w planie działań Towarzystwa znalazł się remont szlaku i uzupełnienie skradzionego oznakowania w ramach realizacji zadania publicznego na rzecz Gminy Wiejskiej Kętrzyn. Pierwsze prace rozpoczęły się w dniu 11 kwietnia 2015 r. wraz z członkami Stowarzyszenia "Mazurska Kosaczewina" i objęły czyszczenie szlaku przebiegającego kolejką od Zalesia Kętrzyńskiego do Godzikowa, uporządkowanie miejsca przystankowego i Góry Herbowej. Najbardziej cieszy bardzo aktywny udział wnuków członków Stowarzyszenia "Mazurska Kosaczewina". Dzieci i pozostali uczestnicy akcji zapoznali się z legendą o herbie Kętrzyna i Mrągowa. Dzięki wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury z Kętrzyna zjedliśmy smaczne kiełbaski upieczone na ognisku. W maju zostanie przeprowadzona akcja uzupełnienia oznakowania trasy. Przypomnijmy, że szlak oznaczony jest jako niebieski. Trasa: Kętrzyn - Windykajmy - Sławkowo - Zalesie Kętrzyńskie - Góra Herbowa - Godzikowo - Nakomiady - Wajsznory - Kętrzyn Długość trasy: 25 km
Wystawa o Kanale Mazurskim w Olsztynie
Data: 2015-04-19, 16:31
W dniu 15 kwietnia 2015 roku odbył się wernisaż wystawy o Kanale Mazurskim Wystawa o tej imponującej budowli hydrotechnicznej została zorganizowana przez Centrum Techniki i Rozwoju Regionu przy współorganizacji Naszego Towarzystwa i będzie prezentowana w Muzeum Techniki w Olsztynie przy ul. Knosały 3B, do czerwca br. Podczas wernisażu zaprezentowane zostały przez członków naszego Towarzystwa walory historyczne, krajobrazowe oraz turystyczne jak również własne przeżycia związane z poznawaniem całej, największej budowli hydrotechnicznej początku XX wieku na terenie dawnych Prus Wschodnich i jej najbliższego otoczenia. Licznie zgromadzeni goście zainteresowani byli zarówno aspektami technicznymi tej budowli jak również jej przeznaczeniem i możliwością jej eksploracji obecnie.
Podsumowanie III kadencji
Data: 2015-03-31, 16:31
W dniu 22 marca 2015 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze naszego Towarzystwa. Dokonaliśmy podsumowania działalności w roku 2014 i całej trzeciej już kadencji 2011-2014. Na zebraniu wybrane zostały nowe władze Towarzystwa na kolejną kadencję. Wypracowane zostały też kierunki pracy Towarzystwa na bieżący rok. Zarząd opracuje szczegóły programu i niebawem zostanie zaprezentowany na stronie internetowej. Zebranie zostało zorganizowane w bibliotece wiejskiej w Czernikach a po jego zakończeniu zwiedziliśmy średniowieczny kościół w Czernikach gdzie zapoznaliśmy się z jego historią i legendami.
Wiosenna wyprawa
Data: 2015-03-31, 16:29
W dniu 7 marca 2015 roku grupa członków naszego Towarzystwa wraz z krajoznawcami z Obwodu Kaliningradzkiego, zainteresowanymi Kanałem Mazurskim, przeszła całą południową część kanału. Trasa wiodła od jeziora Mamry poprzez malowniczo biegnący odcinek kanału przez las marszałkowski, do mostu o konstrukcji stalowej w Brzeźnicy. Wędrowaliśmy wzdłuż koryta kanału zwiedzając po drodze wszystkie obiekty hydrotechniczne znajdujące się na kanale, włącznie ze śluzą Piaski, która jako jedyna na tej części kanału była ukończona i wyposażona we wszystkie urządzenia.
Wystawa „I wojna światowa na Ziemi Kętrzyńskiej” w Kraskowie
Data: 2015-03-31, 16:27
W bibliotece wiejskiej w Kraskowie przez luty i marzec 2015 roku społeczność lokalna mogła zapoznać się z wydarzeniami sprzed 100 laty. Lata 1914 – 1915 to czas kiedy na naszym terenie rozgrywały się działania wojenne, które nie zapisały się na kartach wielkiej historii światowej okresu I wojny ale pozostawiły trwałe ślady w historii naszego regionu. Dzięki wystawie przygotowanej przez nasze Towarzystwo dzisiejsi mieszkańcy mogą tą historię poznać.

Poprzednia | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 | Następna